від 30 січня 2019 р. N 126
Київ
Хвороба поширена досить широко і розвивається на всіх видах культурної цибулі. Викликає погіршення товарних якостей зеленої цибулі, листя якого передчасно відмирають. Сформовані цибулини ослаблені і в період зберігання часто вражаються бактеріями і грибами. Крім того, передчасне відмирання листя веде до зниження кількості пластичних речовин, внаслідок чого цибулини недорозвинені. На рослинах можуть зустрічатися різні види збудників одночасно, посилюючи їх шкідливість.
Характер прояву хвороби залежить від збудника. При ураженні грибом Puccinia porri на листках утворюються жовті округлі або овальні плями, на яких розташовуються еліптичними кільцями яскраво забарвлені еціі.
Листя цибулі всихають і втрачають товарний вигляд. Пізніше на них з'являються дрібні жовто-іржаві уредініі з уредініоспори, а під кінець вегетації - бурі теліі з теліоспорамі.
Гриб P. allii не утворює еціальной стадії; на уражених їм рослинах влітку утворюються жовто-помаранчеві подушечки (пустули уредініостадіі) з хлоротичними ділянками навколо. При появі теліостадіі пустули поступово буріють. Листя всихає. Найбільш сильно уражається цибуля-порей. При ураженні навесні на листках і стеблах цибулі з'являються поодинокі або численні жовто-помаранчеві подушечки на тлі блідо-жовтих плям, зазвичай розташовуються у вигляді концентричних еліпсів і кілець.
P. porri і P. allii можуть зберігатися теліоспорамі на рослинних рештках, у грунті або у вигляді міцелію на багаторічних цибулинах; M.allii-populina зберігається в опалому листі і на пагонах основного господаря - тополі.
Засоби захисту і профілактика: використання стійких сортів і гібридів. Ретельне видалення всіх пожнивних залишків, глибоке переорювання поля, додержання 3-4 літніх сівозмін. Ізоляція від посадок тополі. Хімічні засоби захисту неефективні.