Вживання весняних овочів – традиційний спосіб поповнення вітамінів в організмі. Одна з найбільш улюблених в Україні сезонних вітамінних страв – салат з редису. Тепличне вирощування овочевих культур обходиться недешево, тому купувати в достатній кількості ранні овочі дозволяють собі далеко не всі. Існує просте і недороге рішення – вирощена власноруч редиска на балконі або лоджії. Наскільки складно це зробити та що врахувати для отримання хорошого врожаю?
Невибагливий і швидко зростаючий овоч у відкритому ґрунті не вимагає особливого догляду і простий в культивуванні. А як виростити редис на балконі в обмеженому просторі та домогтися високої якості коренеплодів? Необхідно дотримуватися наступних простих правил:
Коли садити редис на балконі? Насіння можна висівати в підготовлений ґрунт при встановленні стійких плюсових температур протягом доби. Вегетаційний період даного овочу невеликий, що дає можливість виростити протягом сезону кілька врожаїв. Особливо вигідно сіяти коренеплід в контейнери з іншими більш високорослими рослинами з великим терміном вегетації.
Для балконного городництва особливе значення має продуктивність грядок. Вирощування редису на балконі не вимагає застосування особливих агротехнічних заходів, але врожайність грядки безпосередньо залежить від:
Якщо ви любите редис, то на балконі цілком реально його вирощування протягом 6–7 місяців на рік. Необхідне насіння в Україні легко купити онлайн в компанії Lucky Seed, якість продукції якої оцінили вже багато городників країни. Редиска на балконі? Що може бути простіше? З нами успіх гарантовано!